Ile można zaoszczędzić na zbieraniu deszczówki?

Dokładne wyliczenie, jaką kwotę możemy zaoszczędzić, zbierając wodę opadową jest trudne. Zależy od wielu czynników – ceny m3 wody w naszym regionie, czy tego jakie systemy zbierania wody deszczowej posiadamy w naszym domu. Dlatego poniżej przeanalizujemy prosty przypadek, dający jednak pewne wyobrażenie. Sami zadecydujmy czy z punktu widzenia czysto finansowego warto zainwestować w zbieranie deszczówki.

Weźmiemy pod lupę prosty przypadek

Żeby nie komplikować specjalnie naszych wyliczeń, skupimy się na rozwiązaniu maksymalnie prostym. Zbieramy deszczówkę do wolnostojącego zbiornika np. w ogrodzie, podłączonego do rynny spustowej z dachu. Pomińmy też koszty zakupu, gdyż jest to bardzo indywidualne, a ceny zbiorników wahają się od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Kosztami przyłączenia, również nie będziemy sobie komplikować wyliczeń. Reasumując, analizujemy sytuację, gdy posiadamy prosty zbiornik podłączony do rynny.

Ile litrów wody zbierzemy w roku?

Oczywiście to też zależy, jednak dla uproszczenia weźmy region centralnej Polski, np. Łódź. Różne portale informują o średniej rocznej sumie opadów, są pewne rozbieżności, ale przyjmując 570mm/m2 (czyli 570l/m2) dużego błędu nie popełniamy. Ilość opadu, jaki spłynie w nasze systemy zbierania wody deszczowej zależy w oczywisty sposób od powierzchni dachu. Pamiętajmy, żeby do obliczeń przyjąć powierzchnię dachu w rzucie – dla naszych potrzeb, weźmy średniej wielkości dom, o powierzchni dachu 100m2. Mając powyższe dane łatwo obliczyć, że w ciągu roku możemy zebrać aż 57 000 litrów wody! Sporo prawda?

Średnia cena m3 wody w Polsce

Teraz już wszystko zależy od nas. Jeśli wykorzystamy zebraną deszczówkę do podlewania ogrodu – owszem zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Jeżeli jednak będziemy jej używać do sprzątania, prania ręcznego i mycia, wówczas nasze oszczędności będą dużo większe. Znów, na potrzeby wyliczeń, sięgnijmy po uproszczenie. Cena wody w różnych rejonach Polski waha się, a rozbieżności są spore – przyjmijmy, że średnio, zimna woda z wodociągu kosztuje ok. 10 zł/m3 (tutaj każdy może podstawić swoją wartość). Widać więc, że nasze 57 000 litrów (czyli 57m3) jest warte około 570 złotych. Czy to dużo czy mało w skali roku, musimy osądzić już sami.

Możesz również polubić…