Jak ogrzać kozą cały dom?
Ogrzewanie domu to bardzo ważny temat, ponieważ ma swoje bezpośrednie przełożenie na stan naszego portfela. Oczywiście, czym innym jest ogrzanie małego domku lub domku na działce niż domu o powierzchni ponad 100 m2. Kozy grzewcze są urządzeniami, które zyskują na popularności i estetycznie wyglądają. Sprawdźmy, czy można nimi ogrzać cały dom?
Wybór kozy do ogrzewania
Wybór kozy do ogrzewania wcale nie jest taki oczywisty. Najważniejsze to dobrać jej rozmiar adekwatnie do kubatury pomieszczenia. Im większy budynek, tym większy powinien być nasz piecyk.
Za mała koza może zwyczajnie nie dać rady ogrzać powierzchni, w której chcemy zachować komfortową temperaturę. Dobra koza do ogrzewania ma także swój kominek, który w bezpieczny sposób wyprowadza dym poza pomieszczenia. Ważne, aby urządzenie było szczelne i miało odpowiedni cug.
Większość piecyków tego typu działa na drewno, jednak dobrze jest też poszukać takich, które będą spalać pellet, czyli popularne biopaliwo w Polsce powstałe z trocin drzewnych. Zdarzają się też kozy, w których można palić węglem lub ekogroszkiem. Wszystko zależy od Ciebie i Twoich indywidualnych potrzeb względem ogrzania danego domu.
Jak zachować ciepło w budynku ogrzewanym kozą?
Ciekawą praktyką na zatrzymanie większej ilości ciepła w pomieszczeniu są kamienie ogrzewające. Rozwiązanie to polega na tym, że obok kozy umieszczamy stos większych kamieni, które przyjmą ciepło wydzielane przez piecyk. W ten sposób kamienie nagrzeją się i będą mogły oddawać ciepło wtedy, kiedy żar w kozie już zgaśnie. Jest to świetne rozwiązanie na zimowe noce, kiedy istotne jest, aby dane pomieszczenie nie wychłodziło się w czasie siarczystego mrozu i bardzo niskich temperatur na zewnątrz.
Jest to także ekologiczna, naturalna metoda, która nie jest w żaden sposób inwazyjna dla środowiska. Inna rzecz, jaką warto zrobić, to zabezpieczyć pianką drzwi i okna, aby przez szczeliny uciekało jak najmniej cennego ciepła. Przy kozie dobrze jest postawić łóżko, zwłaszcza zimą, ponieważ wtedy w nocy nie będziemy marznąć i będzie nam ciepło przez możliwie najdłuższy okres. Polecamy eksperymentowanie z tymi metodami ogrzewania.
Najnowsze komentarze