Jak wykorzystać płytę HDF?

Płyta HDF to materiał drewnopochodny, który przede wszystkim wykorzystywany jest w przemyśle meblarskim. Płyty te powszechnie nazywane są również płytami pilśniowymi. Powstają ze sklejonych ze sobą oraz sprasowanych elementów drewna, w tym wiórów lub ścinek. W ten sposób nawet te drobiny drewna są efektywnie wykorzystywane, a z nich powstają właśnie wytrzymałe i bardzo elastyczne płyty HDF które są odporne na wyginanie i nie odkształcają się w tym procesie.

Z płyty HDF możemy stworzyć kilka elementów mebla. Najpopularniejsze zastosowanie to wykorzystywanie ich do produkcji ścianek tylnych mebla, czyli tzw. plecówek. To wdzięczny materiał, który wystarczy pokryć warstwą lakieru oraz dociąć do odpowiednich rozmiarów,a następnie trwale przymocować do konstrukcji mebla. Najczęściej zrobimy to za pomocą gwoździ, które nie zniszczą płyty, ponieważ do takiego wykorzystywania jest stworzona. Kolejny element, który stworzymy z płyty HDF to dna szuflad, które powstają w bardzo podobny sposób. W branży meblarskiej z tych płyt powstają również meble skrzyniowe lub tapicerowane.

Co jeszcze możemy zrobić z płytą HDF?

Oczywiście branża meblarska to nie jedyny sektor, gdzie z powodzeniem wykorzystamy wysokiej jakości płyty HDF. Możemy spotkać się między innymi z oprawami obrazów i luster, które powstają z płyt pilśniowych. Z takich płyt wykonuje się również między innymi panele podłogowe i ścienne, które pokrywa się laminatem, który jednocześnie zabezpiecza strukturę płyty, uszlachetnia ją oraz nadaje jej nowego charakteru. Kasetony, stolarka okienna i drzwiowa lub parapety to kolejne rzeczy, które w pewnym stopniu powstają właśnie z płyt HDF. Jak widzimy mają one naprawdę szerokie zastosowanie.

Swoją popularność zawdzięczają temu, że są bardzo łatwe w obróbce oraz niezwykle odporne na odkształcenia i urazy mechaniczne. Możemy w nich wycinać, wiercić lub je wyginać, a one nadal zachowają swoje właściwości. Są również odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz substancji chemicznych. Ich niewielki koszt w porównaniu z możliwością wykorzystywania w codziennych pracach sprawia, że korzystają z nich zarówno profesjonaliści oraz amatorzy, którzy w wolnym czasie majsterkują w przydomowym warsztacie. Bez dwóch zdań, dla płyt HDF znajdziemy odpowiednie zastosowanie.

Możesz również polubić…