Żywienie koni – czy warto podawać lucernę?

Dobrej jakości lucerna to pasza o bardzo dużych wartościach odżywczych. Zawiera białko, aminokwasy, witaminy z grupy B, C, kwas foliowy, wapń, potas, fosfor, sód oraz wiele potrzebnych związków chemicznych. Jest to idealny produkt jako dodatek do diety lub część mieszanki paszy.

Jakim koniom warto podawać lucernę?

Lucerna granulowana to dobrej jakości białko, więc jest idealna dla źrebiąt. Młode konie podczas okresu wzrostu potrzebują białka i energii, a należy zauważyć, że lucerna ma nieco więcej energii niż trawy. Lucerny nie należy traktować oczywiście jako podstawę diety a jedynie jako dodatek.

Wiele zawodowców podaje również lucernę koniom sportowym. Jest to uzasadnione, ponieważ te konie bardzo dużo trenują i potrzebują odpowiedniej ilości białka do rozwoju mięśni. Zwykła pasza i siano nie dostarczą koniom sportowym tak dużej ilości energii, jakiej potrzebują. Dlatego dodatek do pasz, jakim jest lucerna granulowana będzie idealna jako dodatek do diety.

Lucernę podaje się też krowom mlecznym, ze względu na wspomaganie laktacji. Tak samo jest u klaczy źrebnych, szczególnie w okresie laktacji. Produkcja mleka wsparta odpowiednią paszą energetyczną oraz witaminami będzie znacznie lepsza.

Konie chude, które mają problem z przybraniem na wadze również powinny mieć włączone do diety mieszanki z lucerną. Może być tak, że po prostu mieszanka traw nie dostarcza odpowiedniej ilości energii oraz witamin do przybrania masy. Lucerna oprócz wysokiej kaloryczności, białka i witamin wspomaga wchłanianie witamin i minerałów do organizmu podnosząc ogólną odporność i zdrowie koni.

Mało osób wie, że lucernę stosuje się także w przypadku chorób wrzodowych żołądka u koni. Jest to medycznie uzasadnione, ponieważ lucerna zawiera dużą ilość wapnia i białka, więc stanowi bufor soku żołądkowego podwyższając pH. Można również lucernę stosować profilaktycznie u koni, które mają skłonności do problemów żołądkowych.

Czy lucerna jest bezpieczna dla wszystkich koni?

Pomimo ogólnego, pozytywnego wpływu na konie, trzeba pamiętać i brać po uwagę, że niektóre konie są uczulone na lucernę. Po włączeniu lucerny do diety trzeba konia odpowiednio obserwować, czy nie występują żadne reakcje alergiczne. Również konie, które cierpią na choroby nerek, nie powinny mieć włączanej do diety lucerny, ponieważ ta posiada dużo białka, co może być dla nerek szkodliwe.

Lucerna granulowana jako składnik diety zwierząt.

Stosowanie lucerny jest jak najbardziej odpowiednie dla koni, jednak gdy stanowi ona główny element diety, to należy pamiętać, że lucerna ma zbyt małe ilości sodu by samodzielnie wypełniać dietę koni. Warto wtedy włączyć dodatki, które zawierają odpowiednie ilości sodu. Lucerna oczywiście bywa stosowana w przypadku żywienia innych zwierząt hodowlanych takich jak świnie czy bydło. Jest to bardzo zdrowy dodatek, który wzmacnia zdrowie zwierząt i dzięki któremu mięso będzie znacznie wyższej jakości, a krowy mleczne będą znacznie wydajniejsze dzięki odpowiedniemu dostarczeniu witamin i minerałów.

Możesz również polubić…